Below are coaches who have been named to the Hall of Fame of the overall coaches association or to their respective sport Hall of Fame.  If you find errors or names missing, please email the contact below.

Minnesota State High School Coaches Association
Yr Inducted     Name                                      School                                                                      Yr Inducted     Name                                      School
1981  Ove Berven                      Austin                                                   1984  Louis Todnem                  Mankato West
1987  Dick Seltz                         Austin                                                    1988  Art Hass                           Austin
1992  Al Wold                            Rochester John Marshall                       1992  Don Fox                           Austin
1994  Evar Silvernagle              Rochester                                              1995  Kerwin Engelhart             Rochester John Marshall
1998  Albert "Bud" Higgins         Austin                                                    2000  Darryl "Skip" Boyum         Northfield
2001  Len Olson                         Owatonna                                             2002  Klemet Haugen                 Austin
2003  Jim Flim                            Winona                                                 2010  Al Eckmann                      Austin
2011  Dick Norman                    Rochester Mayo                                    2013  Sandra (Benci) Boss        Owatonna
2015  Gary Dierks                      Mankato East

Baseball
2004  Dick Seltz                         Austin
          Dale Massey                    Rochester Mayo
2006  Jerry Raddatz
                  Winona
2007  Lou Branca                      Rochester John Marshall
2012  Joe Sczublewski              Albert Lea
2015  Kevin Merkle                   Northfield

Boys Basketball                                                                                Girls Basketball
1984  Ove Berven                  Austin                                                    1994  George Carter               Red Wing
1985  Louis Todnem               Mankato                                                1995  Bob Brooks                   Rochester Mayo
1989  Allan Wold                    Rochester John Marshall/Faribault                 Gary Schnobrich           Northfield
1997  Dick Beetsch
                Red Wing                                              1997  Cliff Woodford               Mankato East
1999  Oscar Haddorf              Austin                                                    2007  Sharon Euerle               Mankato West
2002  Wally Brunswold           Rochester Mayo                                    2014  Gary Peterson               Austin/East Central
          Len Olson                     Duluth East/Owatonna
2003  Dave Johnson              Barnesville/Mankato East

Cross Country                                                                                  Dance
1992  Ev Berg                        Owatonna                                            1989  Laura Kay Allen            Northfield
          Jim Flim                        Winona                                                1998  Kristen Cade                 Northfield
          Jerry Kaphers
               Albert Lea                                            1999  Donna Judd                  Austin
          Rich Halverson             Rochester Mayo
1996  Virgil Luehrs                 Faribault
2004  Larry Gilbertson            Austin
2008  Jim Bassett                   Mankato West
2009  Pat Foley                      Northfield
2012  Jerry Schaubach          Red Wing

Football
1966  Red Hastings               Austin                                   1940-52
1970  Butch Hertz                 Owatonna                             1933-39
1971  Butch Nash                  Winona                                 1941-42, 1946  (Inducted for his work as a U of Minnesota Assistant)
1975  Art Hass                       Austin                                   1953-69
1976  George Roscoe           Owatonna                             1940-42  (Went on to coach in the Minneapolis Public Schools)
1980  Jim Gustafson             Albert Lea                             1956-71, 1981
1980  Neal Davis                  Owatonna                             1957-65
                                            Rochester Mayo                     1966-71
1985  Giffy O’Dell                Rochester                              1942  (Went on to coach in the Minneapolis Public Schools)
1987  Lauren Hagge           Rochester                              1952-59
1989  Don Fox                    Austin                                    1970-86
1996  Marv Gunderson       Winona                                  1964-70
1997  Jerry Peterson          Owatonna                              1966-95
1997  John Drews               Rochester JM                         1960-84
2005  Donovan Larson        Albert Lea                              1984-86  (Also coached at Blaine HS.
                                                                                                       Inducted for his work at NDSU and Hamline)


Golf                                                                                                   Gymnastics
1999  Klem Haugen              Austin                                                   1997  Sandy Boss                  Owatonna
2003  Keith Bangs                Owatonna                                             2007  Beckie Rolbiecki           Winona
2011  Neil McCormick           Rochester Mayo                                   2014  Tom Smith                     Northfield/Owatonna
2013  Mark Herzog               Red Wing


Boys Hockey                                                                                   Girls Hockey
1991  Gene Sack                   Rochester John Marshall                   2018 Tim Hunst                     Owatonna
1993  Dudley Otto                  Owatonna
1998  Jim Pohl                       Red Wing                                     
2010  John McNamara          Northfield                                            
Softball 
2011  Bob Frerker                  Rochester John Marshall                   1992  Al Eckmann                  Austin
2014  Lorne Grosso               Rochester Mayo                                          Bob Maes                     Mankato East
          Roy Nystrom                Albert Lea

Swimming and Diving                                                                   Tennis
1980  Evar Silvernagle          Rochester                                          1995  Keith Paulson              Austin
1986  Bud Higgins                 Austin                                                1997  Jim Holden                 Northfield
1988  Frank Oman                Rochester
2001  Maggie Lambert          Winona
2009  Tim Johnson                Mankato East
2016  Dick Thatcher              Rochester
2018  Ken Hubert                  Faribault

Track and Field                                                                             Wrestling
2005  Dick Norman              Rochester Mayo                                1990  Dick Sheils                Faribault
2009  Larry Gilbertson         Austin                                                 1998  Scot Davis                Owatonna

2013  Jim Flim                     Winona                                                         Neil Skaar                Albert Lea
2014  Jerry Kaphers            Albert Lea                                          2018  Larry Goodnature     Albert Lea

Contact: Big 9 Conference Web Director